Skarby Podlasia: Choroszcz

Choroszcz jest jednym z ciekawszych miast w rejonie Białegostoku, a wizyta na jego terenie dla każdego z nas może się okazać ciekawa przygodą. Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę podczas wycieczki po tym mieście?

Z kart historii – Choroszcz i jego dzieje

Dzieje tego miasta sięgają XV wieku, kiedy to na terenie puszczy zwanej Choroszczą zaczęła się rozwijać niewielka osada. WXV wieku stała się ona własnością Chodkiewiczów, a w początkach XVI stulecia otrzymała prawa miejskie. Co ciekawe, przez pewien czas Choroszcz stanowił własność bazylianów z klasztoru w pobliskim Supraślu, później często przechodził z rąk do rąk. Jednym z tych rodów, które miały istotny wpływ na rozwój tego miasta i jego dzieje, byli Braniccy. Jakie zabytki do dziś przypominają nam o długiej i ciekawej historii tej miejscowości?

Choroszcz i jego atrakcje

Miasto to może się pochwalić malowniczym rynkiem, wokół którego zachowało się sporo parterowych domów z XIX wieku. Pięknie prezentuje się tu również neobizantyjska cerkiew prawosławna oraz podominikański kościół parafialny z XVIII wieku. Ciekawym zabytkiem świeckiej architektury jest tu barokowy pałac, wzniesiony w połowie XVIII wieku jako letnia rezydencja hetmana Jana Klemensa Branickiego. Dziś budowla ta służy jako siedziba Muzeum Wnętrz Pałacowych, do którego z pewnością warto zajrzeć.

Co warto zobaczyć w najbliższej okolicy?

Ponieważ tanie noclegi w tym mieście można znaleźć bez większych problemów, wielu turystów zatrzymuje się w tej części Podlasia na dłużej. Jakie atrakcje w najbliższej okolicy Choroszczy zasługują na uwagę? Dla miłośników literatury ciekawym celem mogą się okazać Rzędziany – wieś, o której często wspominał Henryk Sienkiewicz w swej powieści „Ogniem i Mieczem”, z kolei dla pątników atrakcyjnym punktem może się okazać Niewodnica Kościelna, znana jako ważny ośrodek kultu św. Antoniego Padewskiego.

Choroszcz to ciekawe miasteczko, na terenie którego każdy z nas będzie mógł miło i przyjemnie spędzić wolny czas. Piękna okolica, ciekawe zabytki – oto czynniki, dzięki którym turystyka w rejonie tego miasta ma się coraz lepiej.