Orawa i jej skarby

Na terenie tej krainy turystyka rozwija się coraz lepiej, a ciekawe zabytki i piękna okolica sprawiają, że wycieczki odwiedzają ją coraz chętniej. Polska Orawa może zaskoczyć swym bogactwem. Gdzie warto się zatrzymać podczas wędrówek po jej terenie?

Jedną z najciekawszych miejscowości jest tu Zubrzyca Górna, której najważniejszą atrakcją jest skansen. To znany doskonale miłośnikom ludowej architektury Orawski Park Etnograficzny, który zgromadził wyjątkową kolekcję zabytkowych chat i zagród. Historia tego miejsca zaczyna się w latach 30. XX wieku, kiedy to z myślą o utworzeniu tu placówki muzealnej przyszły skansen otrzymał swój pierwszy zabytkowy obiekt. Był nim Dwór Moniaków, który do dziś jest jedną z najważniejszych atrakcji w muzeum. W latach 50. na terenie skansenu pojawiły się kolejne obiekty. W efekcie Zubrzyca może się pochwalić jednym z najciekawszych i największych skansenów w Polsce, do którego z pewnością warto zajrzeć w czasie wycieczki po Orawie.

Kolejną miejscowością, która zasługuje na wyróżnienie jest Jabłonka. To stolica tej krainy, a zarazem największa wieś na jej terenie. To tu skupia się życie gospodarcze i kulturalne tego regionu. Na jakie atrakcje turystyczne mogą liczyć zaglądający tu turyści? Przede wszystkim na piękną okolicę oraz możliwość zapoznania się z kulturalnym dziedzictwem tych ziem. Wśród znanych wsi orawskich ważne miejsce zajmuje też Chyżne, znane przede wszystkim z przejścia granicznego ze Słowacją.

Dla tych, którzy odwiedzają Orawę w poszukiwaniu cennych zabytków, atrakcyjnym celem wycieczki może stać się wieś Orawka. Na jej terenie czeka najcenniejszy zabytek w polskiej części Orawy. Jest nim drewniany kościół św. Jana Chrzciciela, który powstał w początkach XVII wieku. Jego piękna sylwetka przyciąga, choć znacznie większym zainteresowaniem cieszy się kościelne wnętrze. To zasługa pięknych polichromii powstałych w XVIII wieku, które z pewnością zasłużyły sobie na uznanie.