Górowo Iławieckie – wyjątkowe skarby Warmii

Warmia to niezwykła kraina, która może zaskoczyć turystów swym bogactwem oraz różnorodnością. Z cennymi zabytkami oraz ciekawymi obiektami można się tu zetknąć w wielu miejscach. Jedną z miejscowości, w których warto się zatrzymać w czasie wycieczki po tej krainie jest stare miasteczko, znane z ciekawej cerkwi grekokatolickiej. To Górowo Iławieckie, które początkowo było miastem krzyżackim.

Co warto wiedzieć dzisiaj o Górowie Iławieckim?

Dziś malownicza okolica oraz ciekawa zabudowa sprawiają, że Górowo Iławieckie jest coraz chętniej odwiedzane przez wędrowców. Wprawdzie nie dotarła tu jeszcze masowa turystyka, niemniej jednak zainteresowanie miasteczkiem wzrasta. Nic w tym dziwnego. Wszak ta warmińska miejscowość to jedyne w swoim rodzaju atrakcje turystyczne, obok których trudno przejść obojętnie. Otoczone Wzniesieniami Górowskimi miasteczko prezentuje się wspaniale, a trzy zbiorniki wodne znajdujące się na jego terenie sprzyjają wypoczynkowi i rekreacji. W pobliżu miasteczka przebiega słynny szlak bociani, a specyficzny charakter okolicznych wiosek (będący efektem bliskości obwodu kaliningradzkiego) sprawia, że wędrówka w okolicy miasteczka może się okazać ciekawym doznaniem.

Piękne są także okolice

Pobliska wieś Pieszkowo przyciąga farmą strusi, a samo miasteczko – ciekawą zabudową. Na jego terenie zachowały się ciekawe pamiątki z dawnych czasów. Fragmenty dawnych murów miejskich z XIV wieku oraz przebudowany nieco w ostatnich czasach ratusz, którego historia sięga wieku XV – oto najciekawsze obiekty, z jakimi można się spotkać w czasie spaceru po mieście. Rynek otoczony ciekawymi kamienicami oraz gotycki kościół z XIV wieku to kolejne atrakcje tego warmińskiego miasteczka. Co ciekawe ów gotycki kościół został tak przebudowany, że obecnie służy jako cerkiew grekokatolicka. Istną ozdobą tego niezwykłego wnętrza jest współczesny ikonostas – wspaniałe dzieło Jerzego Nowosielskiego, które stało się najlepszą wizytówką tej miejscowości. Inną perełką w tym miasteczku jest niezwykła placówka muzealna. To Muzeum Gazownictwa Warmii i Mazur, które przypomina o istniejącej tu od początków XX wieku gazowni.

Artykuł powstał dzięki informacjom ze strony https://www.e-warmia.pl/.