Prace w ogrodzie wczesną wiosną – co warto zrobić już w lutym?

Zima, choć raczej nie jest lubianą porą roku, szybko minie. Wkrótce po Nowym Roku w powietrzu zaczyna unosić się znajomy zapach. Niektóre rośliny zaczynają sezon wegetacyjny już w lutym, często będąc pocieszeniem po długich, mroźnych dniach. Prace w ogrodzie wczesną wiosną, czyli już w lutym mają większy sens, niż mogłoby się to wydawać. Czym powinieneś się zająć? O tym już teraz.

Prace ogrodowe – kiedy zacząć?

I choć śnieg może wciąż zalegać, a temperatury nie zachęcają do wyjścia, to właśnie wtedy warto odkurzyć schowane na zimę narzędzia i wziąć się do pracy. A czeka Cię sporo wysiłku.

Cięcie drzew liściastych na tym etapie ich życia pozwala precyzyjnie wymodelować dane drzewo i dostrzec ewentualne problemy. Gdy wegetacja ruszy pełną parą, gęste liście znacząco utrudniają dokładne przyjrzenie się gałęziom. W tym czasie także winorośl jest uśpiona, więc bez obaw o jej zdrowie można podjąć się jej przycinania.

Cięcie drzew owocowych jest kluczowym zabiegiem dla ich plonowania. Przede wszystkim chodzi tu o odmiany grusz i jabłoni. Cięcie powinno odbywać się tak, aby pozostały jedynie najważniejsze pędy, które będą dobrze doświetlone.

Oczyszczanie rabat kwiatowych obsadzonych bylinami to kolejne, choć mniej oczywiste zajęcie w lutym. Trzeba usunąć zaschnięte pędy i liście, a także martwe rośliny, które mogą być wiosną ogniskiem różnego rodzaju chorób. Przy okazji takiego oczyszczania można pokusić się o zbiór zeszłorocznych nasion.

Zadanie, które trzeba przeprowadzić przed rozwojem liści i kwiatów, są niektóre opryski. Najlepiej, gdy oparte są na naturalnych składnikach, by jak najmniej szkodziły środowisku. Nie należy zapominać o roślinach, które rosnąc szybko, wymagają podparcia. Należą do nich niektóre gatunki iglaków. W ten sposób nie zagłuszą innych, sąsiadujących z nimi roślin.

Prace w ogrodzie wczesną wiosną – zaplanuj swój czas

Prace ogrodowe, choć nie zawsze w sprzyjających warunkach, są bardzo satysfakcjonującym zajęciem. Dlatego właśnie wiele osób z zapałem czeka właśnie na luty, by rozpocząć przygotowania do wiosny. Zaplanuj czas na niezbędne zajęcia, przygotuj narzędzia i ruszaj do ogrodu!

1 thought on “Prace w ogrodzie wczesną wiosną – co warto zrobić już w lutym?

  1. Ciekawe… nigdy wcześniej nie wykonywałem prac ogrodowych w lutym, czekam do pierwszych oznak wiosny i cieplejszych dni.

Comments are closed.