Piękna wieś w pobliżu Świdnicy

Krzyżowa jest to wieś w południowo-zachodniej Polsce. Położona jest niedaleko Świdnicy. Wieś ta oraz jej okolice to bardzo dobry teren, aby zorganizować sobie weekendowy wypad z rodziną. Krzyżowa jest bardzo dobrą lokalizacją, gdyż w niej samej oraz w promieniu około piętnastu kilometrów od niej, jest sporo miejsc, do których warto zawitać.

Aby jednak można było pojechać sobie na taki wypad, należy zadbać o noclegi Krzyżowa jest wsią, w której raczej znajdziemy noclegi w agroturystyce i w pensjonacie. Jeśli interesował by nas nocleg w hotelu, wówczas najlepiej przenocować w pobliskiej Świdnicy lub w Wałbrzychu. Hotelowa baza noclegowa w tych miastach, jest zdecydowanie bardziej rozbudowana.

Rozpoczynając zwiedzanie od Krzyżowej powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła, cmentarz rodziny von Moltke, pałac oraz folwark z pierwszej połowy dziewiętnastego wieku. Kościół św. Archanioła Michała jest wspaniałym przykładem czternastowiecznej gotyckiej architektury śląskiej. Warto w nim zwrócić uwagę na sklepienie krzyżowo-żebrowe, które w trakcie budowy kościoła było nowinką techniczną w budownictwie. Rodzina von Moltke (która była zdecydowanie przeciwna Hitlerowi i Trzeciej Rzeszy Niemieckiej) była mocno związana z Krzyżową. W nawiązaniu do tej rodziny warto zobaczyć cmentarz tej rodziny (ewangelicki) oraz pałac, który należał do niej od lat sześćdziesiątych dziewiętnastego wieku. Pałac ten został zbudowany w stylu barokowym, na miejscu zniszczonego w trakcie wojny trzydziestoletniej dworu. Został on przebudowany dwukrotnie. Pierwszy raz w latach sześćdziesiątych wieku dziewiętnastego, a następnie w latach 1981-1900. Do zespołu pałacu należ również wspaniały park oraz folwark. Folwark odwzorowuje zabudowę wiejską tych terenów z pierwszej połowy dziewiętnastego wieku, jest to bardzo ciekawe i pouczające m miejsce.

Ale na Krzyżowej atrakcje tego rejonu się nie kończą. W okolicy są obiekty, które przyciągają turystów z całego kraju. Można zaliczyć do nich chociażby Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim, który leży na granicy Gór Sowich oraz Gór Wałbrzyskich, Jezioro Lubachowskie położone poniżej zamku ze wspaniała zaporą, poniemiecki system bunkrów w Walimiu, Kościół Pokoju w Świdnicy lub Zamek Książ w Wałbrzychu.

Krzyżowa i okolice obfitują w zabytki, które naprawdę warto obejrzeć. Teren ten jest niezwykle interesujący, zwłaszcza jeśli nie mieszkamy w jego pobliżu.

1 thought on “Piękna wieś w pobliżu Świdnicy

  1. Miejsce idealne do zwiedzania na rowerze. Wioska jest malownicza, spokojna i wita turystów.

Comments are closed.