Kosodrzewina ‘Hesse’ – nie tylko do ogrodu

Reprezentacyjna prawie bezobsługowa sosna górska ‘Hesse’ to idealna roślina do małego ogrodu. Zimozielona, kompaktowa o małych wymaganiach kosodrzewina, może być sadzona na skarpach, ogrodach skalnych i uprawiana w donicach. Mrozoodporna i mało wymagająca jest doskonałą, wiecznie zieloną ozdobą.

Sosna górska ‘Hesse’ – charakterystyka

Kosodrzewina ‘Hesse’ jest rośliną zimozieloną, kompaktową i prawie bezobsługową. Do dobrego wzrostu wystarczy jej nawet słaba ziemia. Jest odporna na mrozy (do -32°C) i suszę. Hesse to skondensowana i mocniej zwarta wersja sosny górskiej. Tak jak ona jest światłożądna i wymaga słonecznego stanowiska. W szkółkach można spotkać odmiany nisko i wysoko szczepione. Te pierwsze wyróżniają się niską kompaktową sylwetką. Szczepione na wyższych podkładach wytwarzają formę kulistą, która z czasem staje się mniej regularna. Roślina po kilkunastu latach osiąga od 1 do 1,5 metra wysokości i nieco większej szerokości.

Sosna górska ‘Hesse’ (Pinus mugo) – wymagania

Kosodrzewina ‘Hesse’ jest rośliną światłolubną i powinna być sadzona na stanowiskach słonecznych lub w półcieniu. Preferuje ziemię piaszczystą, gliniastą, mieszaną i żyzną. Doskonale radzi sobie nawet na słabej glebie, jednak nie powinna być sadzona na mało przepuszczalnych ziemiach, w miejscach, w których zbiera się woda. Sosna ma niskie zapotrzebowanie na wodę i nadmierne nawodnienie jej szkodzi. Jako roślina światłolubna dobrze znosi suszę i mocne nasłonecznienie.

Sosna kosodrzewina Hesse – zastosowanie

Roślina doskonale odnajduje się w niewielkich ogródkach, luźnych nasadzeniach, ogrodach skalnych i leśnych i na miejskich skwerach. W ogrodach przydomowych może stanowić tło dla innych kompozycji. Sosna może być uprawiana w pojemnikach na tarasach i balkonach, nawet tych mocno nasłonecznionych. Jest praktycznie bezobsługowa i można ją zostawić bez opieki na czas urlopu.