Jakie nożyce ogrodowe wybrać?

Wiosna to nie tylko czas domowych porządków, ale również porządków w ogrodzie. Jednym z narzędzi, których absolutnie nie może w tym czasie zabraknąć, są nożyce ogrodowe. Z ich pomocą precyzyjnie przetniemy gałęzie, krzewy, pędy roślin, a także żywopłot.

Nożyce ogrodowe – rodzaje

Nożyce ogrodowe służą do cięcia gałązek i krzewów. Na rynku znajdziemy kilka modeli takich nożyc – powinniśmy je wybrać w zależności od naszych potrzeb oraz wielkości ogrodu.

  • Nożyce ręczne – to najprostsze, a zarazem najtańsze nożyce ogrodowe, które znajdziemy w sklepach. Z wyglądu nieco przypominają duże nożyczki, są łatwe i wygodne w obsłudze, a do tego zapewniają precyzyjne cięcie.
  • Nożyce elektryczne – jak sama nazwa wskazuje, wymagają podłączenia do sieci elektrycznej. Świetnie nadają się do przycinania żywopłotu. Są wygodne w obsłudze, ale kabel może nieco ograniczać nasze ruchy podczas pracy.
  • Nożyce akumulatorowe – swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim dużej mobilności. Dzięki temu, że mają wbudowany akumulator, nie wymagają podłączenia do prądu – są bezprzewodowe. Sprawdzą się zatem wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia urządzenia do gniazdka. Takie nożyce ogrodowe często dostępne są na wysięgniku, który zwiększa powierzchnię pracy. Dzięki temu bez problemu będziemy mogli przyciąć gałązki wysokich drzew czy wysokie żywopłoty, które sięgają nawet do 4 metrów.
  • Nożyce spalinowe – to wydajne nożyce ogrodowe, które mają silniki o dużej mocy, dzięki czemu świetnie nadają się do przycinania grubych gałązek oraz żywopłotów o dużej powierzchni. Nożyce spalinowe przeważnie wykorzystywane przez profesjonalistów.

Które nożyce ogrodowe wybrać?

W niewielkim ogrodzie spokojnie powinny wystarczyć nożyce ręczne – w zasadzie każdy ogrodnik powinien je mieć w swoim wyposażeniu. Jeśli jednak mamy długi żywopłot, postawmy na nożyce elektryczne lub akumulatorowe, ponieważ znacznie przyspieszą i ułatwią naszą pracę.

Przeczytaj również